به   وب سایت  رسمی  کیوکوشین کان  کاراته لرستان -  شهرستان  الیگودرز  خوش  آمدید

masatatsu oyama

masatatsu oyama

دسته بندی نشده

By مدیر

     كاراته سبكی از ورزش های رزمی است كه مخصوص كشور ژاپن است . كلمه كاراته به معنای روش مبارزه با…

More...
hatsu Royama

hatsu Royama

دسته بندی نشده

By مدیر

 کانچو هاتسو رویاما کانچو هاتسو روياما در سال ۱۹۴۸ درسايتاما واقع درشمال توکيو متولد شد. وی که تحت تأثير محبوبيت روز افزون…

More...
کیوشی شیهان داوود دانش فر

کیوشی شیهان داوود دانش فر

دسته بندی نشده

By مدیر

کیو شی شیهان داوود دانشفر نماینده سازمان جهانی رئیس سبک کیوکوشین کان کاراته ایران و خاورمیانه کمربند سیاه (دان۶) متولد …

More...
امین صالح کوتاه

امین صالح کوتاه

دسته بندی نشده

By مدیر

  سن سی سید امین صالح کوتاه در سال 1353 در استان لرستان - شهرستان الیگودرز متولد شد  که در…

More...
کیوکوشین کان کاراته استان لرستان - شهرستان الیگودرز

کیوکوشین کان کاراته استان لرستان - شهرستان الیگودرز

دسته بندی نشده

By مدیر

      باشگاه فرهنگي ورزشي كيوكوشين كان كاراته استان لرستان - شهرستان اليگودرز سعي دارد با ايجاد وحدت ، همبستگي…

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ورود کاربران

آمار بازدید

mod_vvisit_counterامروز144
mod_vvisit_counterدیروز249
mod_vvisit_counterاین هفته393
mod_vvisit_counterهفته قبل1707
mod_vvisit_counterاین ماه3789
mod_vvisit_counterماه گذشته6714
mod_vvisit_counterکل بازدیدها193729

بازدیدکننده جاری : 9
آدرس آی پی : 54.163.20.57
,
امروز : 19, نوامبر, 2018

حاضرین در سایت

18  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

انواع تنفس در كيوكوشين

 

در هنرهای رزمی به انواع خاصی از تنفس بعنوان عوامل بنیانی اهمیت زیادی داده می شود از طریق تنفس انرژی و حیات از کائنات از طریق ریه ها جذب خون گردیده و سپس به تمام قسمتهای بدن از جمله تمام سلولها می رسد. تنفس صحیح از اهمیت ویژه ای برخورداراست.

در شرایط عادی، ما در هر دقیقه ۱۴ تا ۱۸ بار عمل دم و بازدم را اجرا می کنیم این نفس ها بسیار کوتاه و کم محتوا بوده و تنها در حدود یک ششم ریه را پر می کند در تنفس عمیق و کامل علاوه بر ریه ها و دیافراگم بخش شکم (هارا) و روده (قسمت تاندن) نقش قابل توجهی را بعهده دارند.

این امکان وجود دارد که فردی با انجام تنفسهای عمیق و طولانی بطور طبیعی ۵ تا ۷ بار در دقیقه نفس بکشد. در بعضی افراد هر دور دم و بازدم ۳ دقیقه طول می کشد و بهترین روش در تمرینات ذن مدیتیشن است که عمل دم و بازدم کاملاً فنی انجام می شود و تأکید زیادی روی تمرکز و حرکات شکمی دارد.

مرکز تجمع انرژی: از زمانهای قدیم بعضی از بزرگان معتقد بودند که مرکز روح انسان در ناحیه شکم قرار دارد، عده ای هم معتقدند که بمنظور تقویت روح ابتدا باید به تقویت شکم پرداخت. چینی ها این منطقه را تان تی ین می نامند و می گویند که این نقطه مرکز نیروی حیاتی بدن است.

اجرای تمرینات رزمی، شما را از تان تی ین آگاه می کند. ژاپنی ها از واژه تاندن برای نامیدن این بخش از بدن (قسمت تحتانی شکم) که در وحدت ذهنی و قدرت عمومی بدن مهم است استفاده می کنند.

تاندن مرکز ثقل بدن است، بازوها و پاها در اطراف آن حرکت می کنند و تمام نیروئی که از بدن خارج می شود مجدداً بازیافت شده و به تاندن باز می گردد.

روانشناسی علمی جدید، انسان را واحدی غیر قابل تجزیه و تفکیک روح از تن را امری ساختگی و غیر عملی می دانند. همین وحدت روح و جسم در نتیجه تنظیم تنفس، تقویت تاندن و تمرکز حواس بر آن بوجود می آید.

دم و بازدم: شناخت عمل دم و بازدم به ما کمک می نماید تا بهتر بتوانیم در تمرینات به این امر مهم بپردازیم. ریه و ششها در عمل تنفس یک نقش انفعالی را ایفاء می کنند.

دم: در این وضعیت از طریق بینی اکسیژن گرفته شده، عضلات بین دنده ای منقبض می شود و جداره سینه به سمت بالا می آید، عضله دیافراگم هم منقبض شده و بسمت پائین کشیده می شود. عضلات جداره شکم هم شل می شود. این تغییرات باعث افزایش حجم قفسه سینه می شود و فاصله ای بین ریه و قفسه سینه بوجود می آید و این خلاء سبب انبساط و باز شدن ریه می گردد و از راه نای، نایژه ها و نایژکها هوا وارد می شود.

بازدم: در وضعیت بازدم بصورت طبیعی انقباض عضلات جدار سینه و دیافراگم از بین می رود و وزن جدار سینه روی ریه می افتد و آن را فشار داده هوایش را خارج می کند.

در عمل دم و بازدم که به روشهای مختلف قابل اجرا است اجرای سریع، آهسته، قدرتی و انفجاری این عمل در موقعیتهای مختلف متفاوت است از اینرو برای آشنائی بیشتر به انواع آن می پردازیم.

تنفس طبیعی (شین کوکیو): در این وضعیت عمل دم و بازدم بصورت کاملاً طبیعی، بدون صدا و آرام از طریق بینی اجرا می شود.

تنفس قدرتی (ایبوکی):

اعتماد به نفس مهمترین و اصلی ترین محور هنرهای رزمی بوده و از دیرباز مورد تاکید قرار گرفته است. "بودی دارما" مخترع هنرهای رزمی پس از اینکه ۹ سال در یک غار به ذاذن (تفکر) پرداخت به این نتیجه رسید که رابطه بسیار تنگاتنگی بین جسم و روح وجود دارد به طوری که این ارتباط شدیدا تاثیرگذار بوده و غیر قابل چشم پوشی است. بنابراین برای تقویت روح و روان راهبان معبد شائولین یک روش جسمانی ابداع نمود. این روش در اصل تبدیل شده روش مبارزه حیوانات بود زیرا او معتقد بود "راز حرکات عالم در آدم و راه نبرد آدم در عالم را بیاموز" حیواناتی که بودی دارما از آنها آموخت اینها بودند مار ، ببر ، پلنگ ، درنا، میمون مست ، خرس، اژدها و … اژدها همان روح و روان بود و در اصل اعتماد بنفس شاگردان.

بودی دارما با انجام حرکات جسمانی علاوه بر قدرت بدنی از لحاظ معنوی نیز تقویت می شدند. که بعدها این روش به کنگ فو (طریقت دانایی) مشهور گردید اما نکته اصلی کجا بود؟ آیا فقط حرکات بدنی باعث افزایش اعتماد بنفس می شد و یا چیز دیگری در کار بود؟ راز اصلی در تنفس نهفته بود و در اصل روشهای تنفسی گوناگون باعث تقویت روان می گردید . رازی که هزاران سال قبل توسط جادوگران و همچنین یوگا کشف شده بود. تنفسهای مشهور به یاما از قبیل پرانایاما و غیره واقع مطلب این بود که "هرچه قدر دیافراگم گسترده تر و بزرگتر شود اعتماد بنفس بیشتر می شود" دلیلش را کسی نمی داند! در زمان اشغال اوکیناوا توسط سامورائیها، کشاورزان و مردم جزیره برای دفاع از حق خود مجبور به یادگیری فنون رزمی از راهبان بودند اما این کشاورزان نه معلومات لازم برای یادگیری تمام فنون را داشتند و نه وقت کافی. راهبهای معبد شائولین بنابه صلاحدید خود چیزهایی را به مردم یاد دادند که کاربردی و چکیده هنرهای رزمی بود و به تبع مهمترین آن روشهای تنفسی را آموزش دادند. کنگ فو راهبان دارای ۷۳ هزار تکنیک و ترکیب و عکس العمل سازی بود و بیش از ۷۰ روش تنفسی. اما این تعداد فن به حدود ۱۰۰۰ تکنیک و ۳ روش تنفسی خلاصه گردیده و به نام کاراته (مبارزه با دستان خالی) مشهور گردید. در بین ۳ روش تنفسی کاراته ، تنفس "ایبوکی " عصاره تمام کنگ فو باستانی و کاربردی و بهترین تقویت کننده قدرت درونی و در نتیجه اعتماد به نفس است. ایبوکی راز هنرهای رزمی و مظهر یین و یانگ و همچنین انرژی چی یا کی می باشد. ایبو به معنی ماه و خورشید (مهشید) و کی به معنی انرژیست. ایبوکی یعنی نرمی و سختی ، آرام و خشن و ملایم و تند و یین و یانگ است. در دو کاتا (فرم مبارزه) ایبوکی به ظهور می رسد: ۱- سانچین نوکاتا ( فرم ساعت شنی و مبارزه در سه مرحله) این فرم توسط گوتامابودا ابداع شده و در طول تاریخ تغییر یافته است اما هدف اصلی نحوه استفده از ایبوکی می باشد ۲- تنشو (دستان شناور) این فرم که کمی پیچیده تر از فرم ساعت شنی است توسط بودی دارما اختراع شده است و وقتی اجرا می شود جسم و ذهن شخص کاملا انرژی کی و مفهوم یین و یانگ را درک می کند. نمامی استادان بزرگ به شاگردان خود انجام مداوم این دو کاتا را گوشزد می نمایند و حتی یکی از آزمونهای اخذ کمربند مشکی اجرای دقیق کاتای تنشو می باشد.

 ما در اینجا قصد آموزش کاراته را نداریم اما دانستن ایبوکی بر هر رهرو طریقت دانایی واجب است. روش انجام ایبوکی برای انجام ایبوکی هوا به آرامی وارد ریه ها می گردد به طوری که صدای نفس نباید شنیده شود دستها به آرامی به صورت ضربدری به سمت شانه ها کشیده می شود یعنی دست راست به طرف شانه چپ و دست چپ به طرف شانه راست. با حرکت دستان به سمت بالا عمل دم انجام می شود. بعد ازاینکه هوا کاملا وارد ریه ها شد دستها به مشت تبدیل می شود و هوا با فشار زیاد به قسمت شکم (دیافراگم) وارد شده و در عین حال از ته گلو خارج می شود تاکید می کنم هوا را چنان با فشار به سمت شکم می فرستیم که عضلات شکم سفت می گردد در عین حال که به شکم و دیافراگم فشار وارد می شود هوا از ته حلق شروع به خروج می کند (خروج تدریجی). دستان مشت شده به طرف پایین حرکت می کند. صدای بازدم بسیار بلند و قدرتیست. بازدم باید صدای نعره و یا خرناس یک ببر یا اژدها را بدهد. کاراته کارها معمولا ایبوکی را در زیر آبشار و یا در داخل استخر (آب تا بالای سینه) انجام می دهند. این تنفس سریعا به شما قدرت درونی داده و حتی بدن را گرم می کند. اگر یک خانم وقتی که مورد تهدید قرار گرفته است ایبوکی را سه بار انجام دهد سریعا قیافه ای ترسناک و خشن پیدا نموده و در عرض چند ثانیه تبدیل به یک ببر ماده می شود. بعد از انجام ایبوکی چنان آرامشی به شما می دهد که باورنکردنیست. ایبوکی ملایم: به این روش رقص هوا در شکم نیز می گویند .در این روش که الهام گرفته از ایبوکی است دم را انجام داده و وارد شکم نموده و سعی می کنیم هوا را در درون شکم حرکت دهیم سعی می کنیم تا شکم کاملا باد شده و بزرگ شود. تلاش می کنیم تا شکم بیش از پیش بزرگ تر شود. انگار که مسابقه بزرگ کردن شکم گذاشته اند. بعد به نرمی هوا را بیرون می دهیم. این عمل را سه بار یا بیشتر انجام بدید. یک نصیحت پدرانه: "هروقت فکرتان دچار اغتشاش شد و ضربان قلبتان زیاد شد تنفس خود را کنترل کنید"

تنفس مواشي اوكه :

تنفس مرحله ای (نوگاره – پرانایاما): 

در این نوع تنفس که در سه مرحله دم، حبس، بازدم اجرا می گردد می توان بصورت عضلانی یا تمرکز روی ریه انجام شود.

کیای: فریاد خاصی که در هنرهای رزمی به دفعات اجرا می گردد. قدرت عظیمی که بر اثر ارتعاشات کیای بوجود می آید در واقع قدرت وجودی شما را به حریف انتقال می دهد. کیای از دو کلمه کی (انرژی) و آی (اتحاد) بوجود می آید. کیای همانند عمل بازدم است فقط با صدای بلند همراه شده است. فریاد کشیدن با انتقال انرژی می بایست از طریق هارا و تاندن صورت پذیرد، نه از گلو و حنجره.

تمرکز روی غرش شیر بصورت مستند گواه بر این مدعی است که در هر غرش شیر تغییر حجم شکمی را در بر دارد.رتمرینات کیوکوشین در بخشی از حرکات اجرای کیای برای بدست آوردن بالانس تنفسی لازم به اجرا است. از اینرو باید به این مسئله دقت داشت که در حین اجرای ضربات عمل بازدم یا کیای اجرا گردد. از دیدگاه هنرهای رزمی و مبارزاتی اجرای تکنیک با عمل بازدم صورت می پذیرد و عمل دم کاملاً نامحسوس و بدور از چشم حریف می باشد

 

بارگشت به صفحه اول 

 

منبع : كيوكوشين كان كاراته شهرستان اليگودرز

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار

Written on 14/06/1395, 17:57 by saleh
2016-09-04-17-57-27به گزارش روابط عمومی هیئت کاراته استان لرستان، سبک کیوکوشین کان کاراته در نظر دارد 17و18شهریور ماه مسابقات قهرمانی کشوری بانوان به میزبانی استان لرستان ...
Written on 31/06/1394, 06:59 by saleh
19نوزدهمین دوره مسابقات قهرمانی کشور (انتخابی تیم ملی) در رده سنی خردسالان ، نونهالان ، نوجوانان ، جوانان ، بزرگسالان و پیشکسوتان طی دو روز ( 28 ساعت ) با...
Written on 11/06/1394, 16:25 by saleh
2015-09-02-16-25-09   مراسم افتتاحیه خانه کاراته الیگودرز با لطف خداوند وهمکاری اداره ورزش این شهرستان بعد از گذشت سه سال با حضور دکتر توکلی نماینده محترم مردم در مجلس و...
Written on 21/12/1393, 08:20 by saleh
121369  مسابقات قهرمان قهرمانان کیوکوشین کان کاراته کشوردر روز جمعه یکم اسفندماه 93 در سالن ورزشگاه 1200 نفری شهر پاکدشت با حضور منتخبین از 15 استان کشور...
Written on 12/12/1393, 12:49 by saleh
241193مسابقات قهرمانی کیوکوشین کاراته جام وحدت یادبود زنده یاد مهندس میلاد توکلی در شهرستان الیگودرز در روز جمعه24بهمن ماه1393در مجموعه ورزشی ملی با حضور تیم...

تمامی حقوق سايت متعلق به كيوكوشين كان كاراته لرستان - شهرستان اليگودرز مي باشد