به   وب سایت  رسمی  کیوکوشین کان  کاراته لرستان -  شهرستان  الیگودرز  خوش  آمدید

masatatsu oyama

masatatsu oyama

دسته بندی نشده

By مدیر

     كاراته سبكی از ورزش های رزمی است كه مخصوص كشور ژاپن است . كلمه كاراته به معنای روش مبارزه با…

More...
hatsu Royama

hatsu Royama

دسته بندی نشده

By مدیر

 کانچو هاتسو رویاما کانچو هاتسو روياما در سال ۱۹۴۸ درسايتاما واقع درشمال توکيو متولد شد. وی که تحت تأثير محبوبيت روز افزون…

More...
کیوشی شیهان داوود دانش فر

کیوشی شیهان داوود دانش فر

دسته بندی نشده

By مدیر

کیو شی شیهان داوود دانشفر نماینده سازمان جهانی رئیس سبک کیوکوشین کان کاراته ایران و خاورمیانه کمربند سیاه (دان۶) متولد …

More...
امین صالح کوتاه

امین صالح کوتاه

دسته بندی نشده

By مدیر

  سن سی سید امین صالح کوتاه در سال 1353 در استان لرستان - شهرستان الیگودرز متولد شد  که در…

More...
کیوکوشین کان کاراته استان لرستان - شهرستان الیگودرز

کیوکوشین کان کاراته استان لرستان - شهرستان الیگودرز

دسته بندی نشده

By مدیر

      باشگاه فرهنگي ورزشي كيوكوشين كان كاراته استان لرستان - شهرستان اليگودرز سعي دارد با ايجاد وحدت ، همبستگي…

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ورود کاربران

آمار بازدید

mod_vvisit_counterامروز134
mod_vvisit_counterدیروز249
mod_vvisit_counterاین هفته383
mod_vvisit_counterهفته قبل1707
mod_vvisit_counterاین ماه3779
mod_vvisit_counterماه گذشته6714
mod_vvisit_counterکل بازدیدها193719

بازدیدکننده جاری : 8
آدرس آی پی : 54.163.20.57
,
امروز : 19, نوامبر, 2018

حاضرین در سایت

16  مهمان و 0 عضو حاضر هستند

گفتگوی درونی و عملکرد

گفتگوی درونی و عملکرد

گفتگوی درونی يا با خود سخن گفتن، در واقع همان با خود انديشيدن است. گفتگوی درونی لزوماً با صدای بلند با خود حرف زدن نيست بلکه شامل فکر کردن و تصويرسازی هم می شود.

دانستن اين مسئله مهم است که آنچه که با خود می گوييم و يا با خود می انديشيم (چه مثبت و چه منفی) بر رفتار و به ويژه بر رفتار ورزشی ما مؤثر است. اگر ذهن را مانند کامپيوتری قدرتمند تصور کنيم، تمام گفتگوهای درونی، افکار و تصورات ما برنامه هايي است که به کامپيوتر ذهن خودمی دهيم. مغز قادر به تشخيص و تفکيک برنامه های ذهنی نيست تا برنامه های مثبت را انتخاب نمايد و برای اجرا فرمان دهد. هر برنامه ای که به مغز می دهيم (چه مثبت و چه منفی) بدون چون و چرا اجرا می شود. لذا افراد موفق در انتخاب کلماتی که با آن خود را خطاب قرار می دهند بسيار دقت انتخاب می کنند و به ذهن خود تنها فرامين مثبت می دهند و مراقب برنامه های منفی که ممکن است از طرف افراد ديگر به آنها القا شود نيز هستند.

گفتگوی درونی اگر مثبت باشد در افزايش تمرکز، افزايش اعتماد به نفس، کاهش اضطراب، يادگيری مهارت و بهبود پس از آسيب ديدگی مؤثر است و اگر منفی باشد دشمن بزرگی برای فرد و عملکردش خواهد بود. گفتگوهای منفی يا افکار غيرمنطقی سبب تضعيف فرد و ايجاد اضطراب و تخريب عملکرد و مانع رسيدن به هدف می شود. 

گفتگوی درونی برای افزايش و تقويت اعتماد به نفس به ويژه پيش از مسابقه بسيار مفيد است. داشتن احساس کنترل بر اوضاع امر مهمی است و نقش اساسی در نتيجه مسابقه دارد. گفتگوی درونی مثبت اين احساس را تقويت می کند به شرطی که از آن آگاه باشيم و آنرا هدايت کنيم. تفسيری که در زمين بازی از اوضاع داريم و برچسب هايي که بر اتفاقات می زنيم، گفتگوی درونی يا تفکر ماست که پايه رفتار بعدی ما خواهد بود.

انسان به طور طبيعی به دنبال کسب تأييد ديگران است، در حالی که مهمترين تأييد بايد از طرف خودمان باشد. تأييد خود بسيار بيشتر از تأييد ديگران اثربخش است. اما متأسفانه بسياری از ما خلاف آن را انجام می دهيم يعنی خود را سرزنش می کنيم.

بيشتر موانع و مشکلاتی که ورزشکاران با آن روبرو می شوند از گفتگوی درونی منفی يا افکار منفی و باورهای منفی نسبت به خودشان ناشی می شود. افکاری مانند "من استعداد کافی ندارم"، "من بازيم خوب نيست" مانع پيشرفت هستند. "من خيلی جوانم"، "خيلی پيرم"، "قدم زيادی بلند است"، "قدم زيادی کوتاه است" و مانند آن باورهای محدودکننده ای هستند که ورزشکار را از پيشرفت بازمی دارند. اين باورها زمينه ذهنی را بوجود می آورند که ورزشکار را در شرايط مسابقه نگران و بی جرأت می سازد.

از گفتگوی درونی می توانيم برای تقويت انگيزش و آموزش نيز استفاده کنيم.

عبارتهايي مانند "چه ضربه احمقانه ای زدم" يا "خيلی افتضاح بازی می کنی" سبب افزايش عملکرد نمی شود بلکه سبب افزايش اضطراب و افزايش ترديد به خود می شود.

اگر در بازی توپ را از دست می دهيد يا امتياز را از دست می دهيد و از حريف عقب می افتيد به جای آنکه به خود بگوييد "ديگر تمومه باختم!" می توانيد بگوييد "بازی تمام نشده است" و يا عبارتهايي که توجه شما را به کارتان معطوف کند بکار ببريد مانند "نگاهت به توپ باشد".

پژوهشهای زيادی حاکی از آن است که گفتگوی درونی مثبت سبب بهتر شدن عملکرد می شود.

 

پيروی از دستورالعمل زير باعث می شود که گفتگوی درونی مؤثرتر باشد:

  •  از عبارتهای کوتاه و خاص استفاده کنيد.
  •  از ضمير اول شخص (من) و زمان حال استفاده کنيد.
  • عبارتهای مثبت بسازيد.
  • عبارتها را با نيت و توجه بيان کنيد.
  •  با خود به مهربانی صحبت کنيد (سرزنش نکنيد).
  • عبارتها را گه گاه تکرار کنيد.

گفتگوی درونی شيوه کارآمدی برای کنترل افکار و اثرگذاری بر احساسات است که هر دو بر اعتماد به نفس و عملکرد اثر مثبت می گذارد. به طور کلی گفتگوی درونی سه گونه است:

  • گفتگوی ويژه تکليف: بر جنبه ای از مهارت تمرکز دارد مانند "شانه ها را آزاد کن"،"بدن پشت توپ". اين نوع گفتگو هم سبب بهبود تکنيک و هم افزايش تمرکز می شود. ورزشکار با اين گفتگو توجه خود را از محرکهای نامربوط بيرونی و درونی به کار جاری می برد.
  •  تشويق و تلاش: عبارات و کلمات تشويقی برای گذر از مراحل سخت و دشوار مسابقه تأثير به سزايي دارند. عباراتی مانند "ادامه بده"، "من می تونم"، "يک ضربه ديگه"، "مشکل نيست".
  •  شکل ديگر گفتگوی درونی استفاده از کلمات برای تغيير و بهبود خلق است که مؤثرترين نوع گفتگوی درونی است. هر قدر هم احساس خوبی نداشته باشيد با تکرار "من حالم خوب است" يا "احساس خوبی دارم"، "امروز روز خوبی است" عملاً احساستان تغيير می کند. هر چه ذهن درک کند بدن باور می کند (و البته اجرا می کند).

گفتگوی درونی مانند همه مهارتهای ديگر با تمرين بيشتر بهتر می شود. با کنترل و يادگيری هدايت گفتگوی درونی بی شک عملکرد و نتيجه آن بهتر خواهد شد.

عبارات تان را ويژه خودتان بسازيد. ممکن است عبارتی برای شما بيشتر مؤثر باشد و برای ورزشکار ديگر اينطور نباشد. اين عبارات را در تمرين مسابقه بکار ببريد و نتيجه آن را بررسی کنيد.

 

بارگشت به صفحه اول  

 

منبع : كيوكوشين كان كاراته شهرستان اليگودرز

 

اخبار

Written on 14/06/1395, 17:57 by saleh
2016-09-04-17-57-27به گزارش روابط عمومی هیئت کاراته استان لرستان، سبک کیوکوشین کان کاراته در نظر دارد 17و18شهریور ماه مسابقات قهرمانی کشوری بانوان به میزبانی استان لرستان ...
Written on 31/06/1394, 06:59 by saleh
19نوزدهمین دوره مسابقات قهرمانی کشور (انتخابی تیم ملی) در رده سنی خردسالان ، نونهالان ، نوجوانان ، جوانان ، بزرگسالان و پیشکسوتان طی دو روز ( 28 ساعت ) با...
Written on 11/06/1394, 16:25 by saleh
2015-09-02-16-25-09   مراسم افتتاحیه خانه کاراته الیگودرز با لطف خداوند وهمکاری اداره ورزش این شهرستان بعد از گذشت سه سال با حضور دکتر توکلی نماینده محترم مردم در مجلس و...
Written on 21/12/1393, 08:20 by saleh
121369  مسابقات قهرمان قهرمانان کیوکوشین کان کاراته کشوردر روز جمعه یکم اسفندماه 93 در سالن ورزشگاه 1200 نفری شهر پاکدشت با حضور منتخبین از 15 استان کشور...
Written on 12/12/1393, 12:49 by saleh
241193مسابقات قهرمانی کیوکوشین کاراته جام وحدت یادبود زنده یاد مهندس میلاد توکلی در شهرستان الیگودرز در روز جمعه24بهمن ماه1393در مجموعه ورزشی ملی با حضور تیم...

تمامی حقوق سايت متعلق به كيوكوشين كان كاراته لرستان - شهرستان اليگودرز مي باشد